З приходом літа, у мам, що годують грудьми, з’являється ряд питань щодо особливостей годування в спеку. Який режим годувань оптимальний у цей період? Чи давати воду немовлятам? Як уникнути зневоднення?

Всесвітня Організація Охорони здоров’я та Міжнародний дитячий фонд ЮНІСЕФ наполягають на відсутності допоювання до досягнення дитиною віку 6-ти місяців. Малюк в перші півроку життя отримує достатньо води з грудного молока. Це за умови, що грудне вигодовування організоване правильно (годування на вимогу, але не менше, ніж кожні 2 години, присутність нічних годувань, відсутність пустушки та пляшечки).

Дитина народжується з певним запасом рідини. Тому навіть у перші дні життя, поки в мами не прийшло молоко, маля не потребує додаткового допоювання. Молозиво повністю забезпечує організм водою. На 3-4 день «приходить» молочко, воно містить води більше, ніж молозиво.

Чим загрожує допоювання водою новонародженого на ГВ?

Мозкові центри, відповідальні за відчуття голоду і спраги знаходяться дуже близько, вони мало диференційовані. Завдяки допоюванню дитина відчуватиме помилкове насичення. Вода не містить в собі поживних речовин, тому малюк може недоїдати, як наслідок – недобирати або втрачати у вазі. Молоко виробляється за принципом «попит – пропозиція». Скільки молочка з грудей забирається – стільки молочка і прибуде в подальшому. Через допоювання дитина буде менше прикладатися до грудей, що, в подальшому, може призвести до зменшення кількості молока у мами.

Дитина народжується із стерильним кишечником, і з незрілою ферментативною системою. У складі молока містяться всі необхідні ферменти для перетравлення молока. Ці ферменти осідають на стінках кишечника у вигляді мастила і беруть участь у перетравлюванні наступної порції молочка. Коли мама дає водичку, то змазка з кишечника змивається і, отже, наступна порція молока гірше засвоїться організмом.

У молоці містяться корисні бактерії, при допоюванні порушується баланс між корисною і шкідливою мікрофлорою, починається дисбактеріоз. За статистикою, діти, які, в перші півроку життя, отримують додаткову рідину, частіше хворіють на кишкові розлади, ніж ті, які отримують винятково грудне молоко.

У грудному молоці міститься біологічно активна вода, тому вона добре засвоюється організмом дитини. Кип’ячена вода, яку ми зазвичай п’ємо самі і пропонуємо дітям, містить розщеплені молекули. Людський організм здатний засвоювати тільки структуровану воду, тому ниркам доводиться «переробляти» кип’ячену.

При допоюванні немовлят великими обсягами води зустрічається таке поняття як гіпергідратація. Простіше кажучи – отруєння водою.

Води споживається більше, ніж організм здатний її вивести. З крові вимивається натрій, чим спричиняється порушення різних функцій, наприклад, набряк мозку. Температура тіла знижується, це може викликати конвульсії. Найчастіше від цього страждають малюки до місяця.

У спекотний день, коли спрага мучить і дорослих і малят, мамі замість води варто частіше пропонувати дитині груди. Дуже важливо у спеку не перегрівати чадо, одягати його в легкий одяг. Протягом дня дитину можна обтирати водичкою.

Коли Міжнародна Молочна Ліга (громадська організація, що пропагує грудне вигодовування) тільки починала свою роботу, був проведений приголомшливий за своєю наочністю експеримент. Діти-європейці були вивезені в Африку, де жили в 50 градусну спеку, і були там місяць зі своїми мамами. Серед них були діти на штучному вигодовуванні, діти, які харчуються маминим молоком і при цьому допоювались водою, а також діти, хто харчувалися винятково материнським молоком. До складу групи була включена пересувна лабораторія і декілька дитячих лікарів. Лікарі оглядали дітей і регулярно брали у них аналізи крові та сечі. Виявилося, що навіть у цьому спекотному і сухому кліматі найменше страждали від спеки діти, які харчуються тільки грудним молоком. Жоден з цих дітей не страждав від обезводнення на відміну від дітей із двох інших груп. Причому аналізи цих немовлят були набагато кращими, ніж аналізи у діточок, які крім молока отримували ще й водичку. Тобто рідина з грудного молока засвоюється краще будь-якої іншої рідини і повністю забезпечує потреби дитини у воді!

Саме тому ніяка спека не є виправданням для того, щоб давати немовлятам воду. Правда, є винятки при хворобах, які супроводжуються зневодненням організму. Грудним молоком дитина чудово наїдається та напоюється водночас, і не страждає від спраги!

Водичка

Починаємо пропонувати водичку шестимісячному малюку разом із введенням прикорму.

Дуже часто малюки запивають тверду їжу грудним молоком, що є нормою. Ближче до року потреби організму в рідині задовольняють і вода, і компоти, і грудне молоко …

Хотілося б побажати всім матусям відмінно провести літо, а малюкам – смачного молочка!

Центр поддержки грудного вскармливания «Молочные реки»


Також цікаво дізнатись: