Четвертий місяць вагітності символізує кінець вашим стражданням через ранній токсикоз. Це найприємніший для вас період. Ви почуваєтесь сповненою сил і життєвою енергією. Та попри хороше самопочуття не забувайте періодично відвідувати вашого гінеколога.

Щойно жінка дізналась про свою вагітність, її одразу ж цікавить – а коли ж народжувати. Лікар у жіночій консультації може вирахувати приблизну дату.

Лише 5% діток народжуються саме в той день, який визначив спеціаліст. Інші народжуються між 38-м і 40-м тижнем.

Як вирахувати приблизну дату пологів.

  • Якщо знаєте день своєї овуляції -додайте 280 днів – і отримаєте бажану дату.
  • Скористайтесь наступною формулою “–3+7” – від дати першого дня останніх місячних відніміть 3 місяці і додайте 7 днів. Проте таким підрахункам варто довіряти, якщо у вас були регулярні місячні.

Обов’язково запам’ятайте день, коли відчуєте перші рухи маляти. Це – майже екватор вашої вагітності.

Ультразвукове діагностування може точно визначити вік плоду і за отриманими даними вираховують можливу дату пологів. Проте функція ультразвукового діагностування не обмежується лише цим. Протягом вагітності вам потрібно буде кілька разів приходити на консультацію до лікаря-узиста, який спостерігатиме за розвитком вашого малюка.

Жінка їсть смачний салат

Під час вагітності, якщо організм отримує мало заліза, у жінки може розвинутись анемія. Тоді дитина використовує частину маминих запасів. Проте, через кількісне зменшення в крові жінки гемоглобіну, плід отримує мало кисню. А внутріутробна гіпоксія є основним чинником затримки розвитку вашого малюка. Щоб запобігти цьому – варто ввести у свій раціон інжир, курагу, чорнослив, сухі яблука, чорниці.

Асорті з сухофруктів

Також майбутній мамі потрібно уникати запорів, адже переповнена пряма кишка тисне на матку, а це зовсім не бажано. Запор – порушення перистальтики кишечника. Це означає, що харчові маси просуваються по ньому без особливого ентузіазму, затримуються і стають щільними. Парадокс у тому, що саме гормон вагітності – прогестерон – порушує перистальтику кишківника. Окрім того, матка щодня збільшується у розмірах. Тож, вона залишає в черевній порожнині все менше місця для кишечника.

Запори не обіцяють майбутній мамі нічого хорошого. Можливе виникнення і так званого геморою. Щоб цього уникнути – поповніть свій раціон продуктами рослинного походження, які містять клітковину. Щоправда, деякі продукти (бобові або капуста) іноді підвищують газоутворення і тому можуть викликати здуття кишківника. Споживайте продукти, що мають природний послаблювальний ефект. Наприклад, зробіть салат із буряка або з`їжте кілька плодів чорносливу чи кураги. А також більше рухайтесь. Гуляйте пішки, не відмовляйте собі в задоволенні відвідати басейн, і не забувайте про легкі фізичні вправи.

Що стосується зміни вашої зовнішності – то, поглянувши в дзеркало, ви можете виявити коричневу лінію, що тягнеться від пупка посередині живота. Причина її появи – відкладення спеціальної пігментної речовини, званої меланіном – чергова витівка гормонів. Не хвилюйтесь – після пологів ця смуга зникне.

Фото ембріона в 4 місяця

А ваш малюк щодня вдосконалюється. На голові вашої дитини уже з’являється волоссячко. Звичайно, це ще не те волосся, яке ви згодом будете старанно розчісувати (а може, і заплітати в кіски або збирати у хвостики).

Шкіра малюка ще дуже тонка. Вчені підрахували – в цей час крихітне серце “прокачує” майже 23 літри крові на добу! Триває зміцнення кісток плоду. Формуються фаланги пальців рук і ніг, і на них уже з’явився візерунок, що і забезпечує неповторність відбитків пальців!

Ваше дитя періодично випорожнює свій сечовий міхур. Сеча надходить в амніотічну рідину, чим підтримує її склад. Навколоплідні води “оновлюються” 8 – 10 разів на добу! Це дозволяє підтримувати їх стерильність при збереженні потрібного хімічного складу (співвідношення води, мінералів і органічних речовин).

Важливість плідного міхура й амніотичної рідини для маляти значне. Це і захист від механічних пошкоджень, і забезпечення свободи рухів, й істотна допомога в розвитку легенів, нирок, травної системи. Окремо потрібно зазначити про комфортність цього середовища. Уявіть – тепла, чиста, практично прозора рідина, що згладжує суворі реалії нашого світу – закон всесвітнього тяжіння, сліпуче світло і хаос індустріальних шумів. Чудове відчуття невагомості, приємна темрява, магічне відлуння звуків, які проходять через навколоплідні води.

Японські вчені сконструювали “штучну матку” – спеціальну камеру, яка імітує внутрішньоутробні умови. Це ємність, виготовлена з пружних матеріалів, заповнена особливою рідиною, в якій може розміститися доросла людина, якщо прийме позу, характерну для плоду. Люди, що побували усередині “штучної матки”, стверджують, що такого відчуття захищеності, комфорту і релаксації вони не відчували від дня свого народження.


Також цікаво дізнатись: