Шульги – емоційні, чуттєві, вразливі люди. Дуже відповідальні, часто невпевнені в собі, схильні до різкої зміни емоцій.

Ліва півкуля, домінуюча у праворуких, відповідає за використання абстрактно-знакової інформації (читання, рахунок, мовлення), за здатність аналізувати предмети і явища, розщеплювати їх на окремі елементи і складати логічні ланцюжки.

Права півкуля, що лідирує у ліворуких, оперує конкретними образами, а не знаками. Замість аналізу вона схильна до узагальнення, синтезу.

Звичайно, обидві півкулі функціонують в тісному взаємозв’язку, однак відносне домінування лівої чи правої півкулі обумовлює тип мислення людини, визначає характер, темперамент, рівень тривожності, швидкість мислення, здатність зосереджуватись.

Дівчинка з різним кольором ручек

У шульг тонке сприйняття кольорів і звуків, у них розвинута інтуїція. Вміють опрацювати великі об’ємі інформації і швидко виділяють головне. Швидко вникають у проблему, генерують оригінальні ідеї, роблять відкриття, невластиві традиційно мислячим праворуким.

Провідна рука формується в основному до 4 років. Якщо в 4 роки дитина робить все лівою рукою, при цьому якщо серед родичів є ліворукі, то переучувати дитину не можна.

При примусовій зміні руки у шульг відбувається порушення функціональної асиметрії півкуль, тобто мозок дитини «вимушений» працювати по-іншому, не так, як було закладено при народженні. Це сприяє появі нервово-психічних зривів, затримці психічного розвитку, неврозів. Як наслідок, ускладнення процесу адаптації до школи, серйозні порушення здоров’я дитини.

Шульги пізніше починають говорити, у їхньому мовленні трапляються порушення, які діти намагаються виправити, прагнучи позбутись помилок. Таких діток не потрібно підганяти, їм потрібно більше часу, щоб зрозуміти завдання і знайти оптимальне рішення.

Хлопчик малює на дошці

Шульги і письмо: у ліворуких діток порушена зорово-просторова координація, їх письмо «дзеркальне», звідси і дисграфія (порушення письма) і дисорфографія (труднощі в оволодінні граматикою).

Малюнки Леонардо да Вінчі

Дзеркальне письмо Леонардо да Вінчі – класичний приклад письма лівою рукою шульги. Льюїс Керрол – автор «Аліси в задзеркаллі» – любив програвати музику з кінця, що свідчить про дзеркальне сприйняття музики.

Повне усунення дзеркального відображення спостерігається після 10 років. У процесі оволодіння письмовим мовленням діти повинні навчитись правильно розрізняти звуки мовлення, безпомилково впізнавати і правильно записувати – співвідносити букви із звуками.

При труднощах при написанні літер, цифр, перемалюванні рисунків – варто, щоб дитина потренувала руку. Зверху по кальці кілька разів перемалювати зображення – вправа для руки, аби запам`ятати ту чи іншу операцію, орієнтування в просторі створення малюнку.

Вимога до навчального процесу:

  • при письмі, малюванні, читанні світло має падати з правого боку;
  • тривалість уроків і занять – 25-30хв;
  • невеликі класи.

Ліворуких менше, але відсоток видатних людей серед них набагато більший, аніж серед праворуких.

Відомі шульги: Цезар, Тиберій, О. Македонський, Наполеон, Р. Рейган, Піфагор, Арістотель, Ніцше, Ньютон, Ейнштейн, Павлов, Марк Твен, Г. Уеллс, В. Маяковський, Бетховен, Паганіні, Шуман, Вагнер, Мікеланджело, Рафаель, Рубенс, Пікассо, Ч. Чаплін, Г. Гарбо, Р. де Ніро, Демі Мур, Том Круз, Ніколь Кідман….

Вчитель навчає хлопчика

Батькам та вчителям потрібно підтримувати учнів-шульг. З розумінням ставитись до можливої неуспішності. Важливий індивідуальний підхід.

Не забувайте, поряд із труднощами у навчанні у шульг часто відзначаються особливі таланти, обдарованість, виняткові здібності. Саме це може стати тим важелем, завдяки якому можна подолати важкість характеру ліворукої дитини і складнощі в навчанні.

Якщо дитина не вміє робити що-небудь стандартне, вона цінна саме своєю неповторністю, вмінням робити те, до чого не здатні інші.

Кінезіологічні вправи для адаптації ліворукої дитини до школи за

А. Сиротюком (2002)

  1. Візьміть в обидві руки по олівцю або фломастеру. Почніть малювати по паперу одночасно обома руками дзеркально-симетричні малюнки, літери. При виконанні цієї вправи відчуєте, як розслабляються очі і руки. Коли діяльність обох півкуль синхронізується, помітно збільшиться ефективність роботи всього мозку.
  2. Покладіть долоні на парту. Піднімайте пальці по одному (починаючи з мізинця) спочатку на одній руці, потім на іншій, потім на обох. Повторіть вправи у зворотному порядку.
  3. Стисніть пальці в кулак і обертайте кисть в різних напрямках. Вправа виконується спочатку однією рукою, потім іншою.
  4. Затисніть олівець середнім і вказівним пальцями. Згинайте і розгинати ці пальці так, щоб олівець не опускався нижче великого пальця. Вправа виконується спочатку однією рукою, потім іншою.
  5. Покладіть на стіл 10-15 олівців. Необхідно зібрати однією рукою в кулак всі олівці, беручи їх по одному. Потім також по одному викласти олівці на стіл. Вправа виконується спочатку однією рукою, потім іншою.
  6. Візьміть в долоні 2 волоські горіхи, робіть ними кругові рухи в кожній долоні.
  7. Горизонтальна вісімка. З’єднайте руки на рівні очей «будиночком». Нахиліть голову до правого плеча. Намалюйте в повітрі з’єднаними руками на весь можливий «розмах крил» горизонтальну вісімку. Повторіть в іншу сторону, поклавши голову на ліве плече.

(за виданням А.П. Чуприкова, Є.А. Волкова «Мир леворуких» – 2008)

Багато лівих рук


Також цікаво дізнатись: