Про шкідливі звички дитини і все, що з цим пов’язано ми спілкувались під час нашого традиційного Facebook чату в групі “ПРОСТІР РОДИННИХ ПОРАД”.  На запитання наші та активних матусь відповідала практикуючий психолог, автор книги “100 батьківських чому” (в-во VIVAT) Наталія Чуб.

Лелеченя.Info: Чому виникають шкідливі звички?

Наталія Чуб: Є багато причин виникнення шкідливих звичок. Ось, наприклад, ви відвели дитину у дитячий садочок вперше. Що відчуває малюк? Самотність, нервовість, страх. Він хоче до мами, а її немає. Тоді він намагається заспокоїтись і тягне пальчик до рота. Смоктання пальця – це повернення до того дитинства, коли малюку було затишно, тепло, спокійно.

Отже, шкідливі звички з’являються під впливом зовнішніх обставин та ще й особливостей нервової системи конкретної дитини.

Лелеченя Info: Як наші звички з дитинства супроводжують нас в дорослому житті?

Наталія Чуб: Дорослі теж гризуть нігті, ще й виривають волосся, крутять одяг… Майже всі дитячі шкідливі звички можуть супроводжувати нас у дорослому житті. Звичайно, це не так помітно оточуючим, але вони є. Бо у дорослому житті нас супроводжує багато стресів, багато відповідальностей.

Боротьба зі шкідливими звичками триває усе життя. Треба знайти те, що буде корисне саме вам.

Наприклад, те, що вас може розслабити. Сон, відпочинок, спорт, спілкування з подругами, читання або перегляд добрих кінокартин.

Уявіть собі, що ваша (або вашої дитини) нервова система – це такий котел з закритою кришкою. Пар вже накопичився, а виходу немає. Ось цей вихід і потрібно знайти.


Запитання від батьків:

Нашому Матвійкові майже 2 роки, смокче пальчики перед сном і для заспокоєння при нервовому збудженні.

Малюк смокче пальчикНаталія Чуб: Ця шкідлива звичка дуже турбує батьків. Вона таки може бути нав’язливою та довго не проходити. Для початку ви можете дати дитині щось, що допоможе замінити пальчики. Маленьку іграшку, наприклад. Якщо ви бачите нервове збудження, спробуйте використати маленькі фізичні вправи: міцно стиснути кулачки, потримати іх стільки, скільки зможе дитина. Потім розтиснути, щоб стало легко-легко, повільно.

Можна пограти м’ячем. Коли дитина кидає або ловить м’яч, напружуються м’язи. Ще добре використовувати турнік або шведську стінку. Тобто, фізичні навантаження допомагають знімати нервове напруження. 

Солоне тісто – добрий матеріал для зняття напруги. Але ці заняття – не для швидкої допомоги, а більше для профілактики.

Також звичка, коли дитина смокче пальця, або хустинку чи частинку одягу, постільну білизну, іграшку, є «звичкою для заспокоєння». Дитині це потрібно, щоб відчувати себе у безпеці. Ще психологи вважають, що в таких дітей не до кінця реалізовується смоктальний рефлекс. А це дуже потрібно. Коли так трапляється?

Наприклад, у таких випадках:

  • Мати не годує дитинку груддю. Тоді малеча смокче із пляшечки. Наїдається при цьому дуже швидко. Вихід – вибирати соску с маленьким отвором.
  • Дитинка відчуває самотність, коли батьки приділяють їй занадто мало уваги. Мало розмовляють, граються, практично не носять на руках.
  • Малюк дуже емоційний, може перезбуджуватися, часто плаче.
  • Мама дуже мало часу проводить з дитиною.

Тобто, причини цієї звички можуть буди комплексними.

Не треба дуже переживати щодо того, що в дитини буде поганий прикус. Не треба робити якісь такі радикальні дії – відбирати хустинку чи іграшку, лаяти дитину чи навіть наказувати: «не смокчи пальці». Це марна трата часу та своїх нервів.

Дехто змащує пальці дитини в солону воду – щоб так відучити. Це не дуже хороший засіб. Бо проблема не вирішується. Навпаки, дитина знайде інший спосіб, щоб одержувати спокій та задоволення.

Це, як би мовити, прибирає симптом, але не причину.

Доки дитинка не заснула, посидіть поруч, погладьте долоньки, можна також зробити легкий масаж.


Нашiй донечці 1 рiк i 2, коли вся родина за столом – особливо застiлля зi спиртним, хоч це буває максимум двічі на рiк, просить пригубити напiй зi стакану чи бокалу мами або тата. Як боротися з цим? Спровокував цей процес тато – бо дав вмочити пальчик в стакан – десь в 1 рiк i 7. Замiну на компот i просто воду в ii стаканi пробували робити, дiє але до першого моменту, а тодi знову просить нашi фужери i пробує пити з них(((.

Компанія молодих людей з бокаламиНаталія Чуб: Це дуже серйозна тема, яка цікавить багатьох батьків. З одного боку, діти ростуть не в пустелі, вони ж бачать, що дорослі вживають алкоголь. З іншого боку, ми завжди кажемо – це погано, це шкідлива звичка. Коли дитинка зовсім маленька, тоді її бажання зробити так, як роблять дорослі (в цьому разі пригубити напій) – це лише спроба, інтерес, бажання копіювати дії мами та тата. І якщо б тато не спровокував доньку, вона все одно пробувала б з ваших фужерів, бо це щось нове. Для старших дітей, це може бути порушенням ваших заборон: спробою зробити те, що робити не можна.

Тим паче, що у шість, сім років дитина вже відчуває себе достатньо самостійною. Що можна зробити у вашому випадку? Деякий час не провокувати доньку. Можливо, не використовуйте деякий час спирне. Тоді цей інтерес зникне. А на майбутнє пам’ятайте: дитина дуже легко переймає наші звички, хороші й не дуже. І вам буде дуже важливо пояснити, чому їй неможна вживати того, що можна вам.

І ще пораджу батькам не робити так, щоб дитячий напій був за кольором однаковий з алкоголем. Бо дитина буде думати, що п’є те саме, що й дорослі. Кажіть: це твій компотик. А це – напій для дорослих. Його дітям пити не можна.

Хоча, думаю, краще було б, якщо дитина не сидітиме за столом, де є алкоголь. На жаль, у житті такі приклади – меншість.


Нашему среднему сыночку 3,5 – не хочет какать в горшок! Только в памперс и только прячась! Это у нас уже второй год! Спросите зачем одеваю памперс? – тогда буду несколько часов подряд снимать закеканые трусики – от этого нервничаю еще больше! Анализы у нас в норме, обследование в норме, говорят что психологическая проблема! Но я уже устала его упрашивать, объяснять и т.д и т.п. До скольки это может длиться?

Маля стоїть на ручках та ніжкахНаталія Чуб: Все, що пов’язане з темою горщика – процес для дитини дуже інтимний. Інколи малята ховаються тоді, коли в кімнаті шумно, немає куточка, де можна сховатися і спокійно зосередитись. В деяких випадках причина криється в поведінці дорослих. Якщо мама або тато прикрикують, лають малюка за те, що він покакав у підгузок або штанці замість горщика, тоді наступного разу він постарається сховатися, щоб не потрапляти в стресову ситуацію. Є діти, які страждають закрепами і какають стоячи, тому, що так їм комфортніше.

У цьому випадку у дитини дійсно сформувалася звичка. Але не варто засмучуватись, це обов’язково пройде. По-перше, постарайтеся створити комфортні умови для дитячого «туалету» – комфортний, зручний горщик, тихе містечко, куди ніхто не вривається. Не кричіть, не підвищуйте взагалі голос, коли малюк вирішив сходити в туалет. Не квапте його. Хваліть за те, що малюк покакав, і поки хай вам буде неважливо, як саме і де це сталося.

Спокійним, вмовляючим голосом час від часу кажіть, що ходити до туалету потрібно на горшик. Показуйте з іграшкою, як це робити правильно. Але не говориіть: «А ось ти какаєш в штанці, це дуже погано». Ще більше хваліть тоді, коли йому вдасться. І наберіться терпіння, на це потрібен час.


Интересует вопрос о курении 15-летней девочки. Её мама – моя хорошая подруга – не знает, что делать. Она унюхала запах на одежде, но та отвертелась, что это накурено было в подъезде. Нашла в её комнате начатую пачку. Но не знает, с чего начать разговор, не хочет, чтоб дочь потеряла к ней доверие, что она рылась в её вещах. Говорит, чтоб я с ней поговорила.

Дівчина-підліток прикурює цигаркуНаталія Чуб: Тут більше питання довіри. Звичайно, діти пробують сигарети, пробують пиво, енергетичні напої, алкоголь. Дорослі, природно, лають, шукають, карають. Головне – що буде потім. Захочеться дитині-підлітку спробувати ще або ж почує маму?

Якщо батьки мають авторитет в очах дитини, то скоріш за все – прислухається. Адже для п’ятнадцятирічної дівчинки куріння – це не задоволення, поки не звичка. Це бажання здаватися дорослою і самостійною. Порадьте подрузі постаратися встановити з донькою теплі, довірливі відносини. Не нишпорити по кишенях, а більше розмовляти, запитувати, розповідати про те, що було в її (мамині) 15 років. “Застукали” з сигаретою? Не потрібно “прибивати”, соромити, погрожувати. Можна просто показати пару нормальних роликів в інтернеті. Є таких безліч про шкоду куріння.

Іноді підлітки якраз чують більше не своїх близьких, а чужих людей. Наприклад, друзів сім’ї або тих, хто їх ненабагато старше. Так що це непогана думка Вам поговорити із дівчинкою. Але й мама нехай «не спить» :))


Хотіла б дізнатись: звідки береться шкідлива звичка після сну “колупати вавки” та “давити прищі”. Можливо, це і не найстрашніше, і не найшкідливіше. Але на цю “пристрасть” страждають і моя мама, і я (а тепер помічаю це й у своєї 2-річної доньки)… Я ніби ніколи не робила цього при дитині. Дякую!

Відображення дівчини у дзеркаліНаталія Чуб: Це схоже на те, що в дитини є якийсь руховий непокій. Спробуйте підвищити фізичні навантаження. Ще ви можете зайняти дитину такими вправами, де працюють ручки та пальчики.

Наприклад, можна місити тісто, ліпити з пластиліну, складати конструктори, але такі, де важливо відділяти частинки одну від одної.

Це знімає напругу не тільки у руках. Що ж стосується дорослих, то можу сказати, що справа не в тому, що дитина на них дивиться і повторює. Нервова система у вас з дитиною однакова, тому й є однорідні дії. Все, що може заспокоїти нервову систему, вам і знадобиться.
Період засинання для багатьох діток є проблемним. Як раз тоді вони гризуть нігті, роздирають вавки. То й займіть дитину. Дайте у руки м’яку іграшку, посидьте поруч, заспівайте. Відходьте тоді, коли малеча заснула.

Краще не забороняти, а відволікати. Акцентувати на звичці не можна, бо тоді вона й закріплюється.


Коли купаю доньку (у ванній) – то спокійно і весело це відбувається тільки доти, доки ллється вода з крану. Як тільки я закриваю кран – починаються капризи! Включаю – все ОК… Що це може бути за “забаганка”? П.С.: душ донька не визнає взагалі!

Дівчинка у ванні поруч з мамоюНаталія Чуб: Будете сміятися, але я теж обожнюю, коли вода ллється у ванну. Це заспокоює… Запропонуйте доньці такі заняття – можна воду переливати з пляшечки до мисочки і так далі. Можна взяти коктейльні трубочки , і ними видувати водичку. Можна ще щось ігрове вигадати, де б вода лилась. Прийдеться мамі “вмикати” фантазію.


Доньці уже 3,5. Годувала до 1,6р., спокійно відлучилась. Завжди обіймаємось. Але вже десь в 2 роки почала горнутись до грудей, постійно руку туди намагається запхати, гладить. Я вже сварюсь, що це некрасиво, ти вже не немовля,….а вона далі це робить, уже рідше але все ж таки робить.

Дівчинка обнімає мамуНаталія Чуб: Спробуйте збільшити кількість обіймів, поцілунків та інші прояви любові. Полегшає за деякий час. Всі “симптоми” свідчать, що десь мами таки не вистачає. Спробуйте зробити “час разом”. Це такий реальний час (60 хвилин), коли не працює комп’ютер, телевізор та мобільний. Тільки ви та донька. Щось робіть разом – грайте, слухайте музику, просто гуляйте. Головне – разом і щоб нічого і ніхто не заважав. Це прояви дефіциту мами.

Дитинка повертається туди, де мами було скільки завгодно. Тільки в жодному разі не сваріть.


Запрошуємо і вас приєднатись до нашої групи в Facebook – “ПРОСТІР РОДИННИХ ПОРАД”.  
Реєструйтесь та беріть активну участь у наших онлайн чатах.

Також цікаво дізнатись: