Осінна Настя, викладач музики в центрі дошкільної освіти “Окешка” : «Аби дитина полюбила музику, не бійтеся сучасного репертуару, експериментуйте і відкривайте дітям різні стилі і жанри»

Гармонійний розвиток дитини безперечно пов’язаний з музикою. Усе частіше серед професійної спільноти, батьків і навіть у медіа порушується питання музичної освіти. Сучасна українська школа стандартизувала дисципліну «Музика» до співів на радянський кшталт. Саме тому батьки все частіше звертаються до репетиторів, аби самотужки подолати цю прогалину в освіті.

Ми поспілкувалися із молодою викладачкою Настею Осінною, яка викладає музику дітям від 3 років. Примітно, що наша співрозмовниця після закінчення Полтавського музичного училища ім. М.В. Лисенка (сольний спів) здобуває вищу музичну освіту в Національній музичній академії ім. П. І. Чайковського. Звісно, за кілька років у неї може скластися кар`єра академічної співачки, адже Настя є студенткою кафедри академічного вокалу в Народного артиста України Олександра Вострякова, проте викладання музики дітям вважає своєю улюбленою справою.


Настю, зазвичай музиканти, які бачать себе в майбутньому на класичній сцені, не ідуть у навчальні заклади. Чому Ви паралельно вирішили займатися викладацькою діяльністю?

Ще під час навчання в Полтавському музичному училищі я була прикріплена як практикантка до дитячої студії при нашому училищі. Власне там до мене потрапили діти віком від 6 до 10 років на індивідуальні заняття. Так я відкрила в собі бажання не лише займатися власною сольною кар’єрою, а й суміщати її з викладанням і роботою з дітьми.

Для мене це був новий досвід, але надзвичайно важливий. Особливо мене вражали історії, коли діти приходили навчатися не стільки заради музики, скільки через те, що мали якісь проблеми – логопедичні чи слухові. Після 2 – 3 місяців систематичних занять і я як викладач, і їхні батьки ставали свідками вражаючих результатів. Тоді я побачила, що музика в ранньому віці – це не лише гармонійний творчий розвиток дитини, а й запорука нормального фізичного розвитку, музика часто виконує коригуючу функцію.

Так, звісно, чути зі сцени оплески залу – це прагнення кожного музиканта, а бачити радість в очах твоїх вихованців – це особлива емоція, яка ні з чим не може зрівнятися. Тому я і сьогодні радо працюю з дітьми і поки не бачу свого професійного життя без педагогічної діяльності.

Часто діти на уроках музики і в дитячому садочку, і в початковій школі не надто охоче вивчають ті пісні, які пропонує програма. А батьки все частіше в соцмережах обговорюють дитячий репертуар. Як Ви формуєте репертуар для уроків?

Звичайно, на початкових етапах необхідно розбудити бажання навчатися музиці, вивчати різні пісні, знайомитися з нотною грамотою, цікавитися музичними інструментами. Ці базові знання необхідні для того, аби дитина, незважаючи на те, чи захоче вона більш глибоко вивчати музику, просто з радістю ходила на уроки. Репертуар має дуже велике значення. Я переконана, що на початковому етапі музичного розвитку дитини максимально необхідно використовувати фольклорний матеріал. На щастя, український фольклор надзвичайно багатий. І це та музика, яку дитина чує від народження – з голосу мами, її колискової.

Паралельно необхідно розширювати її уявлення про стилі, жанри і навіть мови. Тому у своїй практиці я часто послуговуюся піснями англомовними, вони допомагають дітям побачити, що, музика, з одного боку, дуже пов’язана з мовою, а з іншого боку і сама є мовою.

Іще хотіла б звернути увагу на те, що музика має в собі емоцію, яка виражається не лише у звуці, а й у мові тіла. Тому я дуже раджу викладачам звертати увагу на те, як ваша дитина сприймає музику, як вона співає. Якщо ви бачите, що емоція її захоплює, вона по-особливому складає свої долоньки, рухається, це треба обов’язково підтримати. А якщо у вас є можливість використати це для маленьких театральних постановок, то ви значно розширите і творчий потенціал дитини, і межі власного уроку. Це дуже важлива складова навіть на початкових етапах музичного розвитку дитини.

В американській практиці при вивченні музики особливу роль займає гра на музичних інструментах. Щороку діти можуть вивчати в межах дисципліни гру на музичному інструменті, який їм до вподоби. Звісно, за рік вони його не освоюють, однак це значно допомагає на практиці зрозуміти не лише особливості музичного інструменту, а й розширити їхні загальні знання про музику. На ваш погляд, така практика могла б бути корисною для української системи музичної освіти?

Безперечно. Коли у дитини є можливість потримати в руках скрипку, трубу, доторкнутися до клавіш фортепіано – це зовсім відмінна історія від пострадянської школи. Фактично перед українською дитиною вибір: іти в музичну школу і вивчати один інструмент, чи вивчати музичні інструменти за картинками або музичними записами.

Звісно, дитячі бажання часто змінюються. Не обов’язково всі мають стати музикантами, якщо ідуть до музичної школи. Більше того, у дитини має бути вибір, її вподобання можуть змінюватися і вона має на це право. Якби в наших закладах дошкільної чи початкової освіти була можливість залучати дітей до початкового музикування – це б значно гармонізувало її розвиток. Зізнаюся, що у межах своїх уроків не маю можливості використовувати музичні інструменти, однак я часто даю дітям сопілки, ксилофони, маракаси, дзвіночки, бубни.

Це, по-перше, включає їх до самого процесу музикування, а по-друге, значно розширює їхнє уявлення про те, що таке ритм, музична фраза тощо. Тому діти, з якими я займаюся, уже з 5 – 6 років готові до музичної школи.

А який оптимальний вік дитини, щоб вона почала займатися музикою?

3 роки – це дуже комфортний вік і для дитини, і для викладача. Єдиний нюанс: батьки не повинні переживати через те, що у цьому віці важко втримати увагу дитини. Повірте, навіть якщо дитина на музиці непосидюча, вільно переміщується, підстрибує, вона надзвичайно уважна до звуку. Вона дуже легко засвоює матеріал. Так, здебільшого для неї це гра, однак саме та гра, яка приносить найкращий результат. Тому я би радила віддавати дітей на музику, співи, різноманітні гуртки уже від 3 років.


Також цікаво дізнатись: