ГРВІ – гострі респіраторні вірусні інфекції – це група захворювань, що викликаються вірусами і мають дуже схожі симптоми ураження дихальної системи. Оскільки цих вірусів дуже багато (близько двох сотень), вони викликають схожі симптоми і точна діагностика, по суті, не змінює тактику лікування хвороби, тому їх всіх об’єднали в одну групу для спрощення.

ГРВІ викликають риновіруси, коронавіруси, аденовіруси, віруси грипу, парагрипу та ін.

Основні симптоми ГРВІ.

Як довго можуть зберігатися кашель і нежить після ГРВІ?

Основні симптоми гострих респіраторних вірусних інфекцій – нежить, кашель, підвищення температури тіла. При цьому різні віруси «люблять» різні відділи дихальної системи.

  • Риновіруси в основному викликають запалення носоглотки із нежитем, першінням в горлі і кашлем.
  • Аденовіруси вражають носоглотку і кон’юнктиву очей.
  • Вірус грипу – трахею і бронхи.
  • Вірус парагрипу – гортань з можливим розвитком крупа у дітей.

Важливо: найчастіше в процесі захворювання відбувається етапне ураження різних відділів дихальної системи, абсолютно не пов’язане з правильним / неправильним лікуванням. Наприклад, спочатку з’являється нежить, а за кілька днів абсолютно закономірно розвивається бронхіт. Цей процес як батьки, так і лікарі помилково називають «інфекція опустилася вниз».

Хворий хлопчик з носовичком - Лелеченя.InfoЛихоманка при ГРВІ тримається в межах 1-7 днів, але найчастіше – три доби, після чого настає значне полегшення стану. При цьому нежить та кашель можуть зберігатися від 1-2 тижнів до місяця. Це проявляється залишковим покашлюванням після сну, при вдиханні холодного або гарячого повітря, тютюнового диму або після фізичних навантажень.

Чим відрізняється грип від звичайних ГРВІ?

Грип так само відноситься до гострих респіраторних вірусних інфекцій, проте має свої особливості. Симптоми грипу проявляються лихоманкою до 39-40 градусів, ломотою в суглобах, м’язових болях, головним болем і сильною слабкістю. Симптоми ж ураження дихальних шляхів (нежить, кашель) відходять на другий план доти, доки температура не нормалізується. Після цього з’являється болісний сухий кашель, викликаний ураженням трахеї і бронхів.

Крім важкого перебігу хвороби, грип часто ускладнюється бактеріальною інфекцією (пневмонія, середній отит, синусит) і декомпенсацією хронічних захворювань. Тому грип небезпечний для маленьких дітей, літніх людей і людей будь-якого віку з хронічними захворюваннями серця, легень, імунної системи, хворих на цукровий діабет.

Дитинка з іграшками у ліжку - Лелеченя.InfoЯкі ліки можна і не можна використовувати при ГРВІ?

Лікування будь-якої гострої респіраторної вірусної інфекції незалежно від місця ураження є симптоматичним. Оскільки основні симптоми це – нежить, кашель і температура, то й полегшувати вам потрібно саме їх:

  1. добре промивати ніс фізіологічним розчином (розчин натрію хлориду 0,9%) по 1-2 мл в кожну ніздрю часто, щоб запобігти засиханню слизу в носоглотці;
  2. відпоювання теплою рідиною для зволоження мокротиння і переходу кашлю з сухого у вологий;
  3. нормалізація температури повітря (18-20 градусів) і вологості (50-70%) в дитячій кімнаті;
  4. використання жарознижуючих препаратів для полегшення стану;
  5. застосування судинозвужуючих крапель (в разі необхідності) коротким курсом -3-5 днів.

Всупереч масштабній рекламі, противірусних препаратів від ГРВІ не існує, крім специфічних ліків проти вірусу грипу (озельтамівір, занамівір і т.д.). Так само не працюють імуномодулюючі та імуностимулюючі ліки. Вкрай небажано використовувати відхаркувальні, протикашльові та муколітичні препарати без потреби. У них слабка ефективність та й існують свої побічні ефекти. У США ці препарати заборонені дітям до 4-6 років. Той самий ефект можна отримати шляхом відпоювання і нормалізації параметрів повітря в кімнаті.

Ягоди та сік з них на столі - Лелеченя.InfoОсобливі форми ГРВІ: отит (запалення вуха), вірусний круп, обструктивний бронхіт.

Як їх діагностувати і лікувати? Як допомогти дитині до приїзду лікаря?

Існують особливі форми ГРВІ, які виникають в результаті ураження певних ділянок дихальної системи і потребують, крім основних заходів, додаткового лікування. До таких належать середній отит, обструктивний бронхіт і вірусний круп.

Гострий середній отит часто виникає при нежиті і проявляється гострим болем у вусі. У більшості випадків отит катаральний, тобто вірусний і проходить самостійно протягом 2-3 діб. Діагноз середнього отиту встановлює ЛОР або педіатр на підставі опитування та огляду барабанної перетинки через спеціальний прилад – отоскоп. Поки лікар не оглянув дитину, ваше завдання знеболити вуха. Для цього досить закапати у вухо спеціальні краплі з анестетиком (Отіпакс, Отібрю, Ототон, Отикаїн і т.д.) до 3-х разів на день згідно з інструкцією і / або давати сироп парацетамол / ібупрофен в стандартному дозуванні відповідно до ваги дитини (інтервал між парацетамолом і парацетамолом становить 4 години, а між ібупрофеном та ібупрофеном – 6 годин).

Не можна нічого капати, якщо з вуха витікає рідина.

Судинозвужуючі краплі в ніс не впливають на перебіг середнього отиту.

Обструктивний бронхіт проявляється частим диханням і свистячими хрипами, що посилюються на видиху. Обструктивний бронхіт потребує термінового огляду в педіатра для призначення адекватного лікування: препарати, які розширюють бронхи, та гормональні ліки із протизапальною дією (дексаметазон, преднізолон).

Якщо ваша дитина раптом почала важко дихати, при цьому живіт втягується під час дихання, і ви чуєте хрипи на видиху – негайно зверніться до лікаря.

До приїзду лікаря ви повинні надати доступ кисню (відчинити вікно або двері балкону) і по можливості зробити інгаляцію препаратом, який розширює бронхи (якщо у вас вже був досвід лікування обструктивного бронхіту).

Вірусний круп – це сильний набряк гортані і скупчення, як правило, засохлого слизу на голосових зв’язках, що ускладнює проходження повітря в легені. У дитини при цьому голос стає дуже сиплим і їй важко зробити вдих. Найчастіше круп виникає різко вночі. Профілактика цього стану полягає в частому прийомі теплого пиття під час появи перших ознак ГРВІ та нормалізацією параметрів повітря, адже саме засихання слизу і призводить до утруднення дихання. Якщо ж круп все-таки проявився, то вам одразу ж потрібно викликати «швидку». До приїзду лікаря необхідно посадити малюка біля відчиненого вікна, щоб він дихав холодним і вологим повітрям. Також обов’язково потрібно відпоювати теплою рідиною (компотом або чаєм) невеличкими ковтками. У більшості випадків протягом 20-30 хвилин стан значно покращується. Лікарі швидкої допомоги можуть ввести дозу кортикостероїдів (преднізолон, дексаметазон) або госпіталізувати дитину в разі погіршення її стану.

Мама дитині перевіряє температуру, торкаючись лоба - Лелеченя.InfoЯк відрізнити вірусну інфекцію від бактеріальної?

Трапляється, що на тлі звичайної вірусної інфекції можуть проявитись бактеріальні ускладнення. До них відносяться гострий гнійний середній отит, бактеріальний синусит, бактеріальна пневмонія. Про бактеріальну інфекцію слід замислитись у разі збереження лихоманки більше трьох діб і / або появі симптомів бактеріальної інтоксикації: блідість, сильна сонливість, відмова від їжі. Жарознижуючі препарати не приносять такого полегшення, як при вірусній інфекції. Дитина при вірусній інфекції після прийому жарознижуючого препарату – розчервоніється і буде активною, а при бактеріальному ускладненні – буде блідою, сонною і без особливого ефекту від препаратів. Лікар додатково може призначити загальний аналіз крові (й інші аналізи за необхідності), а також рентгенографію легень, навколоносових пазух, огляд барабанних перетинок для визначення точного місця запалення.

Як правильно лікувати бактеріальні ускладнення?

Єдиний правильний спосіб лікування бактеріальної інфекції – антибіотики. Антибіотики призначаються тільки лікарем!!! після точного підтвердження бактеріального ускладнення. Не можна починати лікування антибактеріальними препаратами «для профілактики», незалежно від тяжкості ГРВІ. У більшості випадків антибіотики можна приймати у вигляді суспензії або таблеток. Уколи не мають переваги перед пероральними формами і призначаються тільки в разі сильної блювоти, порушення свідомості або важкого перебігу хвороби, коли кожна година на рахунку.

Дуже важливо пройти повний курс лікування, навіть не зважаючи на те, що поліпшення зазвичай настає вже на 2-3 добу.

Дитина балується з лікарем - Лелеченя.InfoЯк максимально захистити дитину від бактеріальних ускладнень?

Найкращий сучасний захист від бактеріальних ускладнень на тлі ГРВІ – вакцинація. До таких вакцин відносяться Hib-вакцина (Акт-ХІБ, Хіберикс, Пентаксим, Інфанрикс Гекса) і пневмококова вакцина (Пневенар-13, Синфлорикс, Пневмо-23). Доведено, що використання цих щеплень достовірно знижує ймовірність бактеріальних пневмоній, синуситів і середніх отитів як мінімум на 50-60%.


Також цікаво дізнатись: