Чому про це важливо знати саме тобі?

Проблема злоякісних пухлин у жінок набирає все більшої актуальності. Якщо говорити про світову статистику, то щороку 1млн 200 000 жінок вперше чують цей діагноз. 30 років тому онкохворих було в 35 разів менше, ніж сьогодні.

16 тисяч випадків захворюваності на рак – це наша українська реальність

В онкологів є таке правило: якщо жінка приходить і говорить, що грудь болить – він видихає. Як правило, погані, небезпечні захворювання грудей – не болять.

Скринінг у 40-75 років

У низці європейських країн і в Америці жінки щороку обстежуються у мамолога. Саме в цьому віці структура залози дозволяє якнайкраще роздивитись і помітити найменші зміни, а відповідно – вчасно розпочати лікування.

Існує також велика кількість передзлоякісних захворювань, які також можна виявити при клінічному огляді.

Дівчина на обстеженні у лікаря

Проблемою залишається діагностування раку залози у молодих жінок. Адже 15% від всіх онкохворих – жінки до 40!

якщо ще не 40 років?

Діагностування проводимо завдяки УЗД апарату. Залоза має іншу структуру, і ультразвук передає точну картинку. Правда, якщо у лікарів виникнуть підозри, то можуть після УЗД попросити пройти обстеження і на мамографі.

Моєю наймолодшою пацієнткою була 19 річна дівчина. А в цьому віці, ми всі знаємо, не так ретельно ставляться до свого здоров’я. Ще виділю жінок віком 28-33 роки. Нині почастішали випадки виявлення онкології грудей саме цієї вікової категорії. Зараз у нашій клініці спостерігаються 5 таких пацієнток.

В які дні проходити такі обстеження?

Найкраще приходити на УЗД на 5-7 день місячного циклу (максимум до 10-го дня). УЗД у другій фазі циклу може бути неправдивим, існує таке поняття як гіпердіагностика. Можна в цей період знайти те, чого немає. Якщо ж жінці конче необхідно зараз дізнатись результат, а це зараз – це друга фаза циклу, ми не відмовимо, але просимо для точної діагностики завітати ще на 5-7 день циклу. Це буде контроль, аби уникнути хибних даних. Залозисті частини грудей мають здатність змінюватись.

Якщо є скарги – не потрібно чекати цих трьох контрольних днів, звертайтесь до лікаря одразу.

Контрольне самообстеження

Інколи жінки можуть самі виявити і першу стадію пухлини. Все залежить від розміру залози, від самого залозистого компоненту. В переважній більшості випадків жінки помічають новоутворення від 2см до 5 см. Потім з’ясовується – випадково виявила в душі, чи дитина ліктем вдарила, зачепилась за двері, хтось штовхнув у транспорті – тоді жінка прискіпливіше оглядає себе і може щось виявити.

Жінка прикриває груди

У проміжках між обстеженнями у спеціалістів, я рекомендую жінкам роздивлятись себе щомісяця самостійно.

Після огляду в лікаря, прийдіть додому і роздивіться себе в дзеркалі з опущеними руками, з руками за головою, піднятими вгору. Запам’ятайте, як виглядає ваша грудь в нормі. Може бути таке, що в нормі дві залози мають різний розмір, бувають втягнуті соски.

Покладіть руку на грудь і проведіть за годинниковою стрілкою – відчуйте норму залозистої тканини. «Сфотографуйте» себе після огляду в спеціаліста, зафіксуйте в пам’яті свою норму. Якщо жінка відчуває певні зміни – це дзвіночок, щоб прийти до спеціаліста.

Що повинно насторожити
  • Поява на залозі впадин
  • Соски втягнулись (раніше такого не було)
  • Незрозумілий набряк
  • Почервоніння шкіри
  • Виділення із сосків (якщо ви вже не годуєте груддю)
  • Поява вузликів у тканині грудей, особливо, якщо вони безболісні

Важливо раз в 1-2 роки перевірятись, щоб не пропустити момент, коли можна спіймати захворювання в його розвитку.

Чому 1-2 роки?

Доклінічні стадії переходять у клінічні саме в цей проміжок часу.

Що потрібно знати про мамограф

Стандарт сучасної мамографії (за європейськими нормами) – мамографія із томосинтезом. Такий мамограф вловлює неінвазивні види раку, які ще не мають здатності до метастазування. Ця онкологія на 100% виліковна. У більшій частині випадків допоможе просте хірургічне втручання.

Якщо образно говорити, мамографія із томосинтезом – це КТ молочної залози в режимі он-лайн. Всю залозу можна роздивитись пошарово. Це не цифровий і не аналоговий мамографи, що відтворюють накладання шарів та тіней. Мамограф із томосинтезом працює наче сканер.

Аналогові і цифрові мамографи показують тіні, що накладаються одна на одну, і часто можуть відтворювати зображення «вузлика». Це викликає гіпердіагностику, а з нею додаткові інвазивні втручання.

Сьогодні в Україні лише декілька медзакладів мають апарати фірми Hologic із томосинтезом. Клініка Verum одна з них.

Нині важлива соціальна проблема – оновити обладнення в клініках, спеціалізованих медичних закладах, щоб отримати якісне діагностування та обмежити кількість зайвих обстежень, викликаних гіпердіагностикою.

1% чоловіків також можуть мати онкологію молочної залози

1 випадок на 300 онкостанів молочної залози у жінок – припадає на чоловіків. Чоловікам варто звертати увагу на таке захворювання – гінекомастію, коли груди починають розвиватись за жіночим типом. У залозистій тканині можуть формуватись добро- і злоякісні новоутворення. Не варто плутати із жировим компонентом. Адже ми часто зустрічаємо чоловіків із животами та збільшеними грудьми, стимульовані надмірним споживанням пива, жирних, смажених продуктів.

Як запобігти онкології молочних залоз

Функціонал грудей – вигодувати дитину. Якщо подивитись на карту світу, то найменше зафіксовано випадків онкології в африканських країнах та в Азії. Там жінка до 28 років має 5-7 дітей. Відповідно, годуючи постійно, вона профілактує онкологію молочної залози.

Малюк смокче груди

Найчастіше зустрічається онкологія в країнах Західної Європи і в північній Америці. Населення соціально розвинуте, але вік жінок, що вперше стають мамами, неухильно збільшується. У середньому це 33-34 роки. Європейці виховують 1-2 дитини. Жінки також не завжди вигодовують дитину своїм молоком. Рано відлучають від грудей, чи взагалі одразу переходять на штучне годування.

Під час вагітності і пологів груди налаштувались працювати, механізм запустився, а процес різко припинили. З часом можуть виникнути проблеми.

1-1,5 роки годування можуть убезпечити жінку від раку грудей?

Ніхто не застрахований від цієї хвороби. Якщо ваші мама, бабуся мали онкологію, ви – також потрапляєте в зону ризику. Навіть негативні аналізи BRCA1 та BRCA2 не дають стовідсоткової гарантії.

Саме тому ми й нагадуємо про раннє діагностування. Щорічні профогляди, скринінг дадуть впевненість, що у вас все гаразд або дозволять вчасно виявити проблему і знешкодити її.

Йодні сітки, масажі, керосини- чистотіли -горілка зі спиртом – не лікують рак.

Прийшла пацієнтка із груддю в дрібних порізах. Виявилось, це їй якась бабка «розбивала» пухлину, насправді спровокувала її ріст.

Найбільш прикро, що освічені жінки, коли дізнаються про свою хворобу, починають займатись самолікуванням, чи вичікують, що саме розсмокчеться, і можуть довести себе до невилікованих станів.

Ранні форми раку дуже успішно лікуються. Основне – довіртесь вашому лікареві і з позитивом дивіться у майбутнє.

Перехід від стадії до стадії

У молодих жінок пухлинні клітини ростуть дуже швидко. У старших жінок обмінні процеси уповільнюються, і пухлини ростуть повільніше. Але це не 100% випадків. Відомо, що спека провокує ріст клітин і метастазів.

Якщо на початку літа пухлина могла бути 1 стадії, то вже у вересні жінці, яка не лікувалась, можуть встановити 3, а то й 4-ту.

Важливо: не ховатись із своїми підозрами, не лікуватись в Інтернеті, а прийти до спеціаліста і пройти обстеження.

Бережіть себе і своїх рідних жінок!

Дві жінки посміхаються одна одній


Також цікаво дізнатись: