Меню Закрити

ПОКАРАННЯ… Таємна кімната дитячої душі

На прийом прийшла сім’я, чоловік і дружина. Вони стурбовані поведінкою сина, який не чує їх, часто поводиться агресивно щодо своєї сестрички і огризається мамі. Тата слухається лише тому, що боїться. Останнім часом у навчанні почав відставати. Класний керівник скаржиться на агресивну поведінку, що змінюється замкнутістю… Хлопчику 10 років.

Батьки, втомлені і знесилені від «неслухняності» сина, прийшли до психолога, щоб зрозуміти причини його поведінки. Мама дуже активна і балакуча, розповідає про сина … і розуміє, що вони (батьки) щось не так роблять. Тато мовчазний.За деякий час, спостерігаючи за мною і процесом розмови каже мені – «я втомився його бити, він зовсім не слухається! Мене боїться…»

«Бити?» Здивувалася я – Адже йому вже 10 років?

Тато каже: – «Це єдиний спосіб звернути його увагу на його ж поведінку…»

Мені стало дуже сумно. Я уявила хлопчика його віку, безумовно люблячого батьків, заплаканого від татового способу “звернути увагу”, з душевним болем… (найчастіше травми залишаються не на тілі), мучиться думками «невже я такий поганий!» І з прихованою ненавистю в конфлікті з любов’ю до батьків … та страхом … Як наслідок – страх притупляється і замінюється гнівом, який безпечніше переадресувати на молодшу сестру або на шкільного вчителя, що трохи нагадує батька.

Рука з паском та хлопчик на дивані, який прикриває обличчя

Повернувшись до розмови, я розпитала Тата, як його виховували. Він розповів сумну історію: «Мама била за всяку дрібницю, била всім, що потрапляло в руку, примовляючи:« ти мені душу з’їв ». Згадував байдужого батька, який зовсім не цікавився його життям і молодшу сестру, якою захоплювалися. Адже вона була слухняною і вчилася добре. Згадував душевний біль, несправедливість, далі наркотики, в’язниця … Навчений життям, Тато, просльозившись, сказав мені: – «Я коли бив свого сина, у мене серце кров’ю обливалося… Адже я сам ненавидів, коли на мене піднімали руку! Мені, схоже, необхідно попросити у сина пробачення… Я не хочу, щоб він прожив моє життя … »

У своїй практиці, я багато разів чула про те, як батьки карають своїх дітей. Найчастіше, це прикладання до попи ремінця (називають вітамін «Р») або різки (до різки вдаються, посилаючись на Святе Письмо). Частіше підтримують фізичне покарання тати, бажаючи виховати «справжнього чоловіка» і, неусвідомлено боячись, щоб з дитини не виріс «монстр», при цьому не помічають, як самі створюють «агресивну» дитину.

Урок ненависті дитина отримує, коли на неї піднімається рука люблячого батька. Дитина засвоює, що «любити – значить бити». Ставши дорослим чоловіком, він починає реалізовувати «жорстоку» любов до своєї дружини або дітей.

Не зможу забути 35-річну жінку, яку в дитинстві мама карала ляпасами. Вона не розуміла за що, але «це моя мама – вона знає за що». Зараз ця жінка у глибокій депресії, страждає вона і її дитина від жорстокості свого власного чоловіка, який дуже «сильно її любить».

Фізичне покарання економить час, краще один раз «ляснути», ніж тисячу разів сказати. Дитина, паралізована страхом, все зробить, щоб задовольнити всемогутність батька, потайки мріючи вирости, аби відчути свою всемогутність.

Дитині складно зрозуміти, коли батько повчає, що битись не можна, ображати слабкого – це погано, а сам демонструє протилежне.

Водночас у ляпасах багато батьківського безсилля, гніву і власного сорому за поведінку дитини і бажання отримати швидкий результат. Переляканою дитиною легше керувати (і не тільки дитиною).

Чоловик б'є хлопчика, який лежить у нього на колінах

Побиття дитини і навіть невинні ляпаси – небезпечні:

 • Дитина навчається насильству, особливо над слабшими.
 • Руйнується безумовна впевненість, якої потребує кожна дитина – що її люблять.
 • Дитина стає тривожною, тривога посилюється (очікування наступного удару) і може сформуватися у рису характеру. В тривозі ховається страх і, як наслідок, – дитина стає дратівливою та агресивною.
 • У фізичному покаранні міститься обман: батьки удаючи, ніби вирішують педагогічні завдання, насправді зривають на дитині свій гнів.
 • Найчастіше дорослий б’є дитину тільки тому, що його самого били в дитинстві (повторюючи досвід своїх батьків), не усвідомлюючи наслідків.
 • Фізичне покарання викликає в дитини гнів і бажання помститися. Це бажання залишається витісненим і виявляється згодом у дорослому житті.
 • Дитина запам’ятовує досвід суперечливих доказів: “Я б’ю тебе для твого власного блага”. Суперечлива інформація тільки підсилює дезорієнтацію. Мозок дитини зберігає цю інформацію…
 • У дитини руйнується сприйнятливість до власного страждання і співчуття до інших (притупляється співчуття: «я терпів, а тепер ти потерпи!»).
 • Дитина відчуває своє безсилля і нездатність відстояти свої кордони та права, не може захистити себе від приниження. Згодом в житті такій людині складно ідентифікувати приниження, вона призвичаюється бути приниженою.
 • Дитина стає жертвою, в житті може з’явитися той, хто буде використовувати владу над нею.
 • Дитина може отримувати задоволення від фізичного покарання (рекомендую подивитися фільм «Небезпечний метод»).
 • Дитина стає невпевненою у собі (боязкою і замкнутою).

Провокуючи покарання, дитина таким спотвореним способом шукає контакт із батьком, отримуючи батьківську увагу.

Який урок засвоює дитина з прочуханки?

 • я не заслуговую на повагу.
 • покара – це добре (насправді, покарання навчає дитину карати. Необхідно пам’ятати про заохочення).
 • страждання – буденність, його слід ігнорувати (це небезпечно для імунної системи).
 • б’є – значить любить (на цьому грунті з’являється багато збочень).
 • заперечення почуттів – нормальне здорове явище (набагато пізніше тіло розплачується за це помилкове переконання психосоматичними захворюваннями і депресією).
 • з дорослими я НЕ можу відчувати себе в безпеці.
 • брехня може врятувати від покарання.

Фізичне покарання і загроза накопичує в дитині гнів, який вона витісняє.

Витіснений гнів у дітей проявляється:

 • Насмішками над слабкими і беззахисними.
 • Бійками з однокласниками або вербальною агресією.
 • Усілякими приниженнями дівчаток, що символізують маму.
 • Поганим ставленням до вчителя.
 • Вибором фільмів, відео ігор, що дають можливість заново відчути лють і гнів (діти, яких любили, які росли в спокійних умовах, без фізичних покарань – менше цікавляться такими фільмами).
 • Саморуйнівною поведінкою дитини.

Витіснений гнів у дорослих проявляється так:

 1. Вибір фізичних покарань дитини – як найефективніший “виховний” прийом (така людина й іншим від усієї душі дає пораду чинити так само). Насправді ж на дитині зганяють власні страждання.
 2. Відмова визнати будь-який зв’язок між насильством, випробуваним на собі в дитинстві, і насильством, що проявляється по відношенню до власних дітей сьогодні.
 3. Вибір професій, де застосовується насильство чи владність.
 4. Сприйнятливість до політичної демагогії, готовність проявити насильство щодо представників соціальних і релігійних меншин; участь в етнічних “чистках” … це дозволяє вилити назовні накопичений гнів, не відчуваючи при цьому провини.
 5. Готовність підкоритися будь-якій диктаторській владі, що нагадує всесильну владу батьків, – так німці підпорядковувалися Гітлеру, росіяни – Сталіну, серби – Мілошевичу (більше можна дізнатися в книзі Аліс Міллер «Виховання, насильство і покаяння», а також у книзі Сюзан Форвард «Токсичні батьки»).

Це нелегко навчитись чути дитину, вміти спілкуватися з нею, розуміти її, приділяти їй увагу, час і не вдаватись до фізичного покарання. Це – дуже складно. Карати – простіше …


Також цікаво дізнатись:

© 2018 Лелеченя.Info. Усі права захищені. Використання матеріалів порталу лише за умови посилання на «Лелеченя.Info».