Про них не треба багато розповідати, бо завдяки галицьким маркетологам та, інколи трохи агресивній туристичній індустрії, пампухи знає вся Україна – від Ужгорода до Донецька та Харкова. А хто не знає, той щороку на Різдво може взяти участь у Святі пампуха, яке й цього року вируватиме на площі Ринок у місті Лева.

Це не тільки надзвичайно смачна їжа, десерт, це ще й головне святкове печиво зимового циклу. За традицією, коли господиня на Святвечір готує 12 страв, пампухи також мають бути у цьому переліку. Щоправда, на Лівобережній Україні традиційно смажили оладки, млинці, напікали пиріжки з різними начинками, а пампухи були більше поширені на Галичині, де їх робили з залишків хлібного тіста. У ХІХ столітті, як пише дослідниця і знавець галицької кухні Віра Манько, під впливом віденської кухні тісто для пампухів почали робити здобним, додавали до нього яйця, масло, вершки. Проте на Святвечір їх тепер вже не їли, а тримали до Різдва і пригощали ними колядників та ще дітей, які могли посту не дотримуватися. Такий «розклАд» зберігається до сьогодні. Господині виготовляють їх, щоб пригощати рідних і гостей протягом всіх різдвяних свят.

Тривалий час пампухи були для мене чимось недосяжним. Здавалося, що норовливе дріжджове тісто не буде слухатися моїх рук, та й перспектива двох замісів лякала не менше. І так тривало до того часу, поки на очі не трапився проект, який реалізовує… Музей народної архітектури і побуту у Львові, знаний серед туристів як Шевченків Гай. Мова про #бабусині_рецепти: коли щотижня співробітники пропонують один з традиційних, може навіть призабутих, галицьких рецептів – «переписів» – у вигляді листівки, з хорошим дизайном. Одна з таких була з рецептом пампухів, «пончиків», і я здалася.

І що вам сказати… Це виявилося так легко, так просто насмажити дві миски смаколиків, які, присипані цукровою пудрою, буквально тануть в роті, що я не тільки не перестаю дякувати музею, але й кожного разу отримую стільки компліментів від рідних і дорогих людей, які їх їдять, що просто не перестаю собою пишатися.

Відтак до Різдва рекомендую зробити це диво і вам.

Візьміть 1 склянку молока, 80 грамів розтопленого і охолодженого вершкового масла, 5 столових ложок цукру, 25 грамів звичайних дріжджів, 3 яєчні жовтки і 0,5 кг борошна.

У теплому молоці розчиніть дріжджі, потім додайте всі інші складники, замісіть еластичне тісто і поставте його в затишне місце, щоб виросло удвічі. Потім виробляйте пампушки (без начинки з діркою всередині чи з начинкою з будь-якого повидла, розкачавши тісто товщиною 1,5 см), дайте їм підійти протягом 20 хвилин, і смажте у посудині з товстим дном у великій кількості олії.

Пампушки смажаться в олії

Важливо: Перед опусканням пампухів до олії, треба обтрусити з них зайве борошно, щоб воно не підгорало при смаженні, а обсмажені з обох боків до коричневого кольору вироби, бажано розкласти на паперові рушники, щоб стекла зайва олія. Потім щедро присипати цукровою пудрою.

Майте на увазі, що з цих пропорцій виходить десь 30 пампухів. І якщо ви не встигнете з’їсти їх ще теплими, то на збереження їх найкраще виносити на балкон чи у прохолодну кімнату, тримати в емальованій каструлі з кришкою, щоб уповільнити черствіння, а перед вживанням можна протягом 20 секунд розігрівати у мікрохвильовій печі.

Пампушки під цукровою пудрою

Смачного вам!
Ну і з Новим роком! Затишного Різдва, смачної куті, веселих колядників і… Христос Рождається!


Також цікаво дізнатись: