Вітаю вас, читачки та читачі порталу родинних порад. Дуже небагато часу лишилося до головного свята християн східного обряду – Христового Воскресіння, що в часі збігається з дохристиянським часом приходу весни, через що свято має й інші назви – Великдень, Світлий день. Як сто років тому, так і сьогодні це свято є родинним, сповненим затишку, адже в традиційному суспільстві кожен член сім`ї мав свою роль і обов’язки в підготовці до нього. Навіть і сьогодні, повернувшись зі святкової Служби Божої, вся родина збирається за великоднім сніданком, адже спільне споживання освяченої їжі є своєрідним причастям, що об’єднує всіх її членів. Символом Великодня є яйце (писанка, крашанка) і паска, що є символом торжества життя.

Регіональні особливості та традиції

На Бойківщині зазвичай до Великодня випікали 1-2 паски, але вони були такими великими, що інколи доводилося розбирати піч аби вийняти шедевр, що виростав у процесі випікання. Тоді ту одну паску господар ніс до церкви на плечах, загорнутою у рядно. В інших регіонах паски пекли у спеціальних формах, пасківниках, що висотою сягали інколи до 1 метра.

Рецепти пасок в кулінарних книгах початку ХХ ст. дивують нас своїми масштабами: яйця, приміром, вимірювалися літрами, і запис «60-120 яєчних жовтків» нікого не дивував.

За кілька днів до випікання паски господиня вимивала хлібну діжу, викурювала її зіллям, постила і молилася, у Чистий четвер просіювала борошно і залишала його підсихати у хаті, щоб тепле і збагачене киснем воно вчинило гарне тісто.

Коли сходило тісто, з хати виряджалися всі, навіть діти, щоб не було зайвого галасу – все це могло зашкодити тісту у «сходженні», а гливкі паски були віщуванням смерті господині в цьому році.

Вже тоді наші українки знали ром, різноманітні пахощі – тобто це не є і не було новотвором радянської чи європейської кулінарії. Прикрашення пасок збитим яєчним білком і цукром з’явилося вперше у міському середовищі на початку ХХ ст., бо традиційно паски оздоблювали хрестами, тригверами, пташками, галузками з тіста.

Але ХХІ століття спростило цю процедуру до банальної купівлі. Кожна з нас, мабуть, неодноразово спостерігала, як торгівельні центри і базари за кілька днів до Великодня наповнюються прилавками і стелажами, заставленими цим духмяним атрибутом. Бо купити – найпростіше. Але кілька років тому до мене прийшло усвідомлення, що ми, українці, таким чином втрачаємо традицію, яка побутувала століттями, а по-друге, у свято ми родиною споживаємо річ, яка спечена без душі, на продаж. І то був перший рік, коли я спекла свою першу паску.

Це мій рецепт, випробуваний неодноразово не лише мною, а й подругами, але сформувала я його на основі записів таких кулінарних гуру як Віра Манько, Максим Сирніков, Дарія Цвек, дещо адаптувавши. Я кладу до паски лише жовтки від яєць, бо білок прискорює її черствіння. Я не кладу сметану – яка додає зайвий жир і ризик, що тісту буде важко «рости». Зате роблю все з любов’ю і щирістю. Так само, як і ділюся з Вами своїм рецептом.

Рецепт

Крок 1. 500 мл теплуватого молока змішати з 1 ст.л. цукру, 50 грамами звичайних дріжджів та склянкою борошна. Руками розмішати все це до стану рідкої сметани і залишити на 30 хв підходити.

Крок 2.  Збити міксером 300 грам цукру та 7 яєчних жовтків.
До опари додати яйця з цукром, настійку шафрана (6 ниток розчинити в 1 ст.л. горілці), 30 грамів коньяку чи рому, прянощі (по 0,5 ч.л. кориці, кардамону, мускатного горіха), 200 грам родзинок, попередньо кілька діб вимочених в коньяку, обсушених та пересипаних борошном, і 3 скл. борошна.

Місити тісто 20 хв.

Крок 3.  Додати 200 грамів домашнього вершкового масла, розтопленого і охолодженого, а також борошна, скільки візьме тісто, щоб замісити круте тісто, яке б відставало від руки.

Тісто для паски

Місити тісто близько 30 хв. – бо для цього тіста головне гарно і сильно його вимішати та «вибити» руками – від їхнього тепла воно стає кращим.

Залишити його підходити у спокої і без протягів на 2 години, щоб виросло удвічі.

Крок 4.  Розкласти тісто у форми, попередньо змочивши руки в олії.

Форми заповнювати на 3/4 об`єму, змазавши їх олією і постеливши пергамент на дно, якщо у вас форма щойно куплена, дати підійти до вінець, змазати верх яйцем і випікати 30-50 хв при температурі 180 градусів, в залежності від розмірів пасок.

Паска після запікання

Коли паски спечуться, дати їм постояти 10 хв, вийняти з форм і залишити вистигати остаточно, лежачими «на боку».

Потім, за бажанням, прикрашаємо верх білковою глазур`ю (1 холодний білок збити зі 150 грамами цукрової пудри та соком лимона), посипаємо зверху кольоровою присипкою.

Смачної вам паски!


Також цікаво дізнатись: