1. Образне визначення менструації – «криваві сльози матки за нереалізованою вагітністю». Тривалість її в нормі – від 3 до 8 днів, при цьому до 50% жінок періодично або постійно перебувають у хворобливому стані. Але це зовсім не «критичні дні». Гінекологи так називають найважливіші для зачаття дні – передовуляторний і овуляторний періоди.

2. Перед менструацією протягом доби спостерігається фаза ішемії – різкого зниження кровопостачання за рахунок звуження кровоносних судин матки, що готує ендометрій до відторгнення і може супроводжуватися спазмами. При менструації відторгається дві третини ендометрія – його функціональний шар. Причому відшарування старого ендометрію на одних ділянках відбувається одночасно з незначним зростанням нового на інших.

Дівчина на дивані тримається за живіт3. Регулярні цикли вважаються показником здоров’я жінки. Тому нечасті місячні або їх відсутність – це сигнал (але не діагноз!) про гормональні порушення і дисфункції яєчників з певної причини, яку необхідно з’ясувати з лікарем.

4. На регулярність менструального циклу також впливають:
– вік жінки,
– стан яєчників,
– енергетичний баланс і метаболізм (обмін речовин),
– будова тіла (вага і зріст, їх співвідношення),
– добовий і річний ритми,
– стрес і загальний психоемоційний стан.

Так що зовсім не обов’язково причина нерегулярності місячних криється в якійсь фізіологічній патології.

5. У жінок з низькою вагою тіла і браком жирової тканини часто спостерігаються нерегулярні менструальні цикли, в основному через відсутність овуляції – виходу яйцеклітини з дозрілого фолікула. Приблизно у 5% жінок місячні можуть бути відсутні протягом 3 місяців. А у 95% жінок цикл відновлюється протягом двох років завдяки коригуванню харчування і способу життя без застосування лікарських препаратів.

6. Ановуляція (відсутність овуляції) – це ознака порушення роботи репродуктивної системи. Практично у кожної жінки бувають ановуляторні цикли в певні періоди життя. При цьому немає першої та другої фази циклу.

7. Найчастіша причина порушення овуляції – стрес. У тому числі енергетичний, наприклад, дієта. Фактично будь-який стрес – фізичний, емоційний або харчовий (поживні речовини – це енергія)- може призвести до порушення овуляції.

Дівчина лежить у траві із закритими очима8. Цикли без овуляції часто бувають у підлітків і у жінок в передклімактеричному віці. Після 35 років у здорових жінок протягом року спостерігається хоча б один ановуляторний цикл, після 40 років – 2-3, після 45 років – до 6 таких циклів.

9. Хронічна ановуляція спостерігається у 10-15% жінок репродуктивного віку, причому навіть при нормальному гормональному рівні близько третини циклів можуть бути ановуляторними.

10. Близько 300 видів різних захворювань, без урахування генетичних і хромосомних синдромів, можуть супроводжуватися ановуляцією.

11. Регулярне статеве життя, всупереч міфам, не пригнічує овуляцію.

12. Перша фаза менструації триває 24 години після падіння рівня прогестерону, і призначення прогестерону в цей період може зупинити кровотечу. У другій фазі менструації процес є безповоротним, тобто зупинити процес відшарування ендометрію неможливо.

Рука на животі13. В середньому за менструацію жінка втрачає 30-40 мл крові (від 10 до 80 мл). Це приблизно 1-3 столові ложки.

14. Менструальна кров не містить тромби, тобто згустки крові, а все, що бачить жінка і приймає за згустки, найчастіше є шматочками відшарованого ендометрія. Чим старша жінка, тим ці шматочки більші.

15. При аменореї говорять про відсутність менструацій протягом 6 місяців і більше. Розрізняють аменорею фізіологічну, тобто нормальну (вагітність, післяпологовий і клімактеричний період), і патологічну, причин якої може бути безліч.

16. Причина 60% випадків первинної аменореї (відсутність місячних в принципі у підлітка) – порушення статевого розвитку і загального розвитку (занадто низька вага, анорексія, булімія), а в 40% випадках – ендокринні порушення. Близько 10% жінок з аменореєю страждають на передчасне старіння яєчників.

17. Вторинна аменорея найчастіше розвивається при різких перепадах маси тіла, особливо при втраті ваги (більше 10% за 3 місяці), надмірних заняттях спортом і значних фізичних навантаженнях.

18. Перед призначенням лікування аменореї завжди необхідно перевірити жінку на вагітність.

Жіноча фігура19. Скасування гормональних контрацептивів, в першу чергу синтетичного прогестерону – прогестину (будь-якого), призводить до виникнення кровотечі відміни (штучної менструації).

20. Прийом гормональних контрацептивів призначений лише для зручності жінок, які бажають мати регулярні цикли.


Також цікаво дізнатись: