Звичка мислити позитивно — часточка особистої й загальної культури. Зумієш її виробити — зможеш керувати собою й своїм життям. На що це схоже? Уяви, що гуляєш літнім лугом, навколо бур’яни й квіти. Хочеш назбирати букет, який би радував душу й створював чудовий настрій, — бери найкращі квіти. Так і з думка-ми. А оскільки думки матеріальні – твій “букет із позитиву” почне вибудовувати таку ж і програму твого життя.

З’ЯВИЛИСЯ ДУМКИ, ЩО Я НАЙГІРША

Історія з життя

Наталка добре навчалась. Батьки вирішили, що для неї ж буде краще, якщо закінчить випускний клас в елітній школі. Минуло всього лиш три місяці навчального року, але вони стали для дівчини справжнім пеклом.

“Не можу звикнути до нового колективу, стала боятися відповідати, особливо біля дошки. Боюсь, коли на мене дивляться. З’явилися погані думки, що я найгірша. Мої подружки веселі, щасливі,а в мене передчуття, що має статися щось безповоротне. Дуже боюся, щоб не збожеволіти. Може, в мене щось із головою? Може, звернутися до психіатра? Учителів не чую, думаю лиш про те, що мене зараз викличуть, а я стоятиму й тремтітиму і з мене всі сміятимуться. Я зациклююсь, мені страшно навіть удома. Коли залишаюсь сама, починаю плакати. Відчуваю, перетворююсь на скиглійку. Зараз мені ніхто й ніщо не милі. А я ж завжди була веселою, любила компанії. Не розумію, що сталося…”

З погляду практика
ДИВО ПЕРЕВТІЛЕННЯ НЕГАТИВУ НА ПОЗИТИВ

Наталка прийшла вся в чорному: пов’язка, светр, спідничка, чобітки. Це дуже впадало в очі. “Ти, певне, й одяг під настрій підбираєш?” “Випадково так вийшло…” Ми почали говорити, що це може бути сезонна депресія. З’ясувалося, перехід до елітної школи батьки з дівчиною не узгоджували. Дівчина виявилася зовсім не готовою до такого повороту долі. Сім’я, дім — місце, де ми можемо відігрітися серцем, душею й стати самими собою. Але в її сім’ї стосунки виявилися не такими теплими й довірливими. Мама багато працює й донька не може достукатися до неї зі своїми проблемами. Наталка намагається розповісти матері про свій стан, натомість чує: “Що ти вигадуєш?”

Якби ж усі дорослі вміли чути дітей. Зміна колективу, обставин потребують часу на адаптацію, якого вона не мала. Вийшло так, що ніби вона нікому не потрібна ні в школі, ні вдома. І їй самій її власні потреби й проблеми видалися нікчемними, третьосортними.

Дівчина під дощем по коліна у воді

І коли вона втратила свій єдиний, на якому все трималося, острівець стабільності (колишню школу, клас, друзів), у неї “захиталася земля” під ногами… Насамперед, треба було розвіяти підозри Наталки про те, що це в неї почалася якась страшна хвороба. Люди взагалі схильні переживати занижені настрої. Хто більшою мірою, хто меншою. Просто маємо оволодіти інформацією, як їм протистояти, навчитися позитивному мисленню. Наталці для початку треба було сказали “Стоп!” негативу.

“Ти чомусь ніби центр всесвіту, зациклена на собі, на своєму власному стані, не бачиш нічого, що відбувається довкруж. У замкненому колі, з якого не бачиш виходу. Вихід має бути тільки для тебе, який відповідає твоєму характерові.”

І в помічники собі ми взяли… не свідомість, яка все аналізує, критикує, копирсається “у собі”, контролює, знецінює й відіграє роль, яку іноді бажано відключити. А уяву. Ті вправи для уяви, які допоможуть Наталці стати природнішою, гармонійнішою з оточенням, взагалі зі світом. Їй потрібен був переконливий аргумент. І вона його отримала.

Якось японські й російські вчені провели цікаве дослідження: набрали з одного джерела води у два бутлі, на одному написали слова позитивного змісту (добробут, щастя, любов, радість), на іншому негативного (катастрофи, хвороби, конфлікти, війни) і заморозили. А потім під потужним мікроскопом подивилися, що відбулося із сніжинками, котрі утворилися з води кожного бутля. Де позитивні написи — сніжинки були правильної форми, де негативні — поламані, спотворені. Учені говорили про те, що вода має пам’ять, енергетику. Та й ми знаємо, що коли ти пережив сумну пригоду, стань удома під душ або помий голову і відчуєш полегшення, бо вода забирає негатив і може зцілювати. А людина ж на 85 відсотків складається з води. Отже, зрозуміло, чому наше негативне мислення впливає на нас, наші стосунки — на все наше життя.

Якщо навіть написи впливають на структуру води, то що відбувається з нами, коли думаємо погано?

Це ми з Наталею одразу ж і перевірили. Стали, простягнули руки вперед чи вбоки і почали казати собі: “Ой, я така нещасна, бідна, слабка, нічого не можу, в мене нічого не виходить, всім таланить, а мені чомусь ні”, і зразу відчули, як слабнуть м’язи, опускаються руки. А що можна відчувати, коли, хоч і почнеш захворювати, але казатимеш собі: “Ось зараз вип’ю вітамінку і вилікуюсь, у мене купа справ, я здорова, мене чекають там і там, у мене насичений графік, я не маю права пропустити ці зустрічі, для мене вони важливі. Я сильна, я обов’язково переможу, ось вип’ю вітамінку , в мені запустяться механізми лікування і все буде добре”!

У мозок надходить команда “мобілізуй всі свої сили”, вона звучить наказом і всій імунній та ендокринній системі. Ефект плацебо, “тому що я цього хочу”, буває дуже потужний.

Наталя збагнула, що тягар негативного тиску на психіку, тобто, негативне мислення може стати пусковим механізмом навіть для розвитку онкологій. А позитивне — навпаки, для зцілення. І це свідчить, що причини багатьох хвороб слід шукати у стані нашого духу й душі. І це чималою мірою залежить від того, чи користуємося ми навичками особистої психогігієни.

Жінка розводить руками

Негативні емоційні стани, як у Наталії, забирають дуже багато сил з усього організму і можуть призвести до підвищеної тривожності, загострення якихось особистих рис, неврозів. Тому навчитись позбавлятися своїх негативних емоцій корисно не лише Наталці.

Треба зрозуміти, що є зв’язок між подією, що трапилась, твоїми почуттями й думками, які виникли, і поведінкою. Отже потрібно, щоб хтось дав ці знання. Школа їх, на жаль, не дає. Не завжди може допомогти й сім’я. Ми пропускаємо дуже важливий період дитинства і юності, в якому не проживаємо всю повноту життя кожної миті (“Я тут і зараз”), бо “застряємо” на вчорашньому чи на майбутньому дні, “пережовуючи” колишні чи майбутні негативи. Чим це загрожує?

Аналітики пророкують вимирання населення від хвороб, викликаних стресовими ситуаціями від конкурентних стосунків у світі. Тому культурі позитивного мислення маємо навчати ще в дитинстві: удома і в школі. Як профілактичному засобу для збереження врівноваженого стану душі, чудового настрою, психічного здоров’я.

Наші діти небагато знають про значення позитивного мислення. І не дуже добре вмітимуть ним користуватися, якщо цього не вміють і не надають цьому значення батьки. Адже це вони мають закласти стрижневі позитиви, коли починають виховувати своє дитя.

Корисні поради

  • Якщо помітили, що зациклились на негативних думках, скажіть собі “Стоп!” Спробуйте уявити вимикач із двома кнопками, вимкніть ту, яку умовно позначили “негатив” (у якому перебуваєте), і ввімкніть ту, котру позначили “позитив”. Якщо не вдається візуальна уява, спробуйте вийти із стану самокопання на урівноважений рівень завдяки диханню. (Можна “видихнути” всі свої втоми і реально вдихнути стільки кисню, скільки потрібно, аби наповнити себе для доброго самопочуття. На рахунок один — вдихаєте, на один-два видихаєте.)
  • Знайдіть місце й час для релаксації. Заплющіть очі, уявіть себе будь-ким, скажімо, травинкою, скелею, чайкою чи орлом. Травинка не переживає, не хвилюється, не зосереджена на собі, це зовсім інший стан. Вона вільно коливається од вітру, згинається під дощем, а дощ минув, засяяло сонечко — випростується, підіймається вгору. Людина дуже часто не вміє дати відпочити своїй свідомості, яка багато контролює й знецінює. Тоді потрібні вправи. Можете уявити себе орлом: “своє пір’я”, гострий дзьоб і такий же погляд. Уявіть повітряні потоки над землею, на які спираються орлині крила. Зосередьтеся на відчуттях, які може переживати птах. Це дуже просто робити. Але без тренування буває дуже важко. Потренуйся!
  • Окресліть чітко свою проблему і завдання. Хворієте і невдоволені здоров’ям? Проговорюйте: “З кожною миттю я відчуваю себе краще й краще”. Поставте пляшку води, зробіть наклейку “ЗДОРОВ’Я”, наливайте у чашечку і щоранку собі промовляйте: “З кожним ковточком цієї води мої клітини наливаються силою, мої рани зцілюються, все тіло сповнюється бадьорістю, пружністю, я одужую…” Не зашкодить нікому, зате користь може бути неабияка.
  • Згадайте всі свої негативні думки і напишіть їх. (Я невдаха, у мене нічого не вийде. Я захворію, хвороба вже починається. Я ніколи не вилікуюсь. Зі мною ніхто не хоче знатися. Мене ображають.) З правого боку аркуша навпроти кожної негативної напишіть прямо протилежну, позитивну думку, яка допомагає. (Я одужую. У мене все чудово виходить. Я почуваюся добре, довкола мене збирається все хороше, здорове. У мене все буде добре…) Ви самі маєте знайти для себе особливо влучне, переконливе слово. Зробіть з цих записів “шпаргалку” розміром з календарик, носіть із собою в гаманці. Як тільки стресова ситуація — постійно по багато разів перечитуйте. Сформуєте навичку і побачите, який чудовий буде результат.
  • Можете візуально уявити собі, як зачинилися двері, за якими лишився клубок поганих проблем, а у вас в руці зосталася всього лиш ниточка, що тягнеться з-під тих дверей. Тоді уявіть, що дістали ножиці, відрізали цю ниточку й емоційно з тією проблемою (клубком проблем) розпрощалися. Скажіть собі “Стоп! Я тут і тепер”.

І найважливіша умова: якщо почали, то доведіть до кінця. Результат того вартий: ваше життя наповнюватиметься радістю. До речі, ви давно були в театрі, цирку, музеї, якомусь гуртку — для душі? А, може б, частіше заходити до храму, ставити свічку, молитовно звертатися до Отця Небесного, Божої Матері з вірою, що вони допоможуть духовно зцілитися вам і вашій родині?


 

Також цікаво дізнатись: