Дзвінка Матіяш
“Марта з вулиці Святого Миколая”
ВСЛ, Львів, 2015
Вікова категорія: 12+ (я б радила 10+)

Я знала, що полюблю «Марту з вулиці Святого Миколая», як люблю усі книжки Дзвінки Матіяш – і для дорослих, і для дітей. До речі, головна героїня – дванадцятирічна дівчинка Марта – уже з’являлася у книжці «Історії про троянди, дощ і сіль».

Оповідь ведеться від імені Марти, яка мріє стати художницею. Вона й зараз уже дуже гарно малює. Про це їй говорять і друзі, і рідні, й учитель, пан Карло. А вона не завжди вірить у власні сили, сумнівається, а якось навіть кілька місяців не могла малювати.

Дуже тонко зображені підліткові переживання – ревнощі, коли у пана Карла з’являється нова подруга, Марія, бо ж Марта завжди вважала, що панові Карлові більше нічого й не треба, окрім того, щоб вона приходила до нього в майстерню, малювала чи розмовляла з ним. Симпатія однокласника Кекса, якого насправді звуть Денис, і який хоче мати корову, щоб завжди було молоко для нездорової мами. Але найсильніші емоції і найбільший спротив, мабуть, спровокувала новина про братика, який має народитися. Це викликало справжню бурю почуттів, якими Марті ні з ким не хотілося ділитися. Та любов рідних і дружба подолали всі сумніви.

Як знайти спільну мову з другом друга? Що робити, якщо той, кому ти подобаєшся, не подобається тобі? Як прийняти те, що відтепер у мами з татом буде ще одна дитина? Відповіді на ці та інші питання шукає головна героїня.

Її сумніви і пошуки можуть допомогти підліткам відчути, що у інших є схожі проблеми, і прийняти себе такими, як вони є.

У книжці немає ні моралізаторства, яке не люблять діти, а особливо – підлітки, ні нав’язування авторської думки. Зате є роздуми і пошуки себе, такі важливі для перехідного віку.

Дівчинка читає книгу

Маріччина думка: «Мені ця книжка здалася особливою в найкращому розумінні цього слова. Нібито описуються буденні події, але говориться не тільки про верхній шар, а глибше. Цікаво також те, що книжка описує той період часу, коли Марта емоційно дорослішає. Це дає читачам змогу порівнювати себе з нею і показує, що вони не одні такі».


Також цікаво дізнатись: